Životopis

Narodil jsem se 21. 6. 1970 v Opavě.
Po maturitě na tamním gymnáziu jsem byl přijat na JAMU- obor činohra/muzikál.

Tehdy byly tyto obory propojeny a v letech 1988-1992 ji studoval.

Absolvoval jsem v roce 1992 v Goldoniho hře "SLUHA DVOU PÁNŮ" v roli Truffaldina.


Praxe:

• V divadelní sezóně 1992-1993 jsem byl v angažmá v Mahenově divadle Brno.
Na konci této sezóny hostování v Divadle Husa na Provázku, kam jsem byl hned
v následující sezóně přijat do angažmá. To bylo v letech 1993-2004.
• Sezóny 2004-2007 jsem strávil v brněnském HaDivadle.
Velmi zásadní umělecký růst mi dopřávaly špičky českého divadelnictví:
• Husa na provázku - Peter Scherhaufer, Eva Tálská, Petr Oslzlý (ti především jako stálice divadla), Ivo Krobot, Vladimír Morávek, A. Levinskij.
• Hadivadlo - Jiří Pokorný, J. A. Pitínský, Arnošt Goldflam, Jan Nebeský, S. Fedotov, L. Balák
a další..
• Od roku 2008 jsem na volné noze. Má činoherní tvorba se upnula spíš na inscenace, v níž jsem se uplatňoval jako hostující herec. Takhle jsem mohl více rozvíjet nabyté zkušenosti a být nápomocen mladším kolegům v jejich růstu a sám si osvojovat jiné návyky a způsoby divadelního uvažování. Praxe tohoto druhu mě udržovala především ve Slezském Divadle v Opavě, kde jsem vytvořil zhruba deset premiér. Měl jsem samozřejmě štěstí na režiséry, takže jsem si tuhle dobu i užíval a sám se učil.
• Od sezóny 2016 až doposud žiji v Praze a tak se logicky moje cesta obrátila tímto směrem. V DJKT Plzeň jsem absolvoval premiéry čtyři, v Divadle Příbram - jednu (ta je na repertoáru stále).


Divadelní aktivity:

• V roce 1994 vznikl divadelní Spolek Sešlých, jehož jsem spoluzakladatelem a hercem.
( více na www.spolekseslych.cz) Spolek funguje dodnes.
• Spolupodílím se na výchově mladých adeptů herectví - Dramatický kroužek
v Divadle Na Fidlovačce.
• Podobnou měrou, i když v menší podobě, čerstvě vypomáhám nejstarším ročníku dramatické improvizace v ZUŠ Boskovice. V obou případech především jako autor, herecká a režijní práce.


O vlastní osobě:

Jsem tvrdý sám k sobě, disciplinovaný a tudíž to očekávám i od ostatních. V rámci předávání zkušeností jsem opatrný, přesto nekompromisní. Myslím, že za třicet let u divadla se nemusím stydět, byť profesní i osobní výkyvy mám samozřejmě rovněž za sebou. Jsem přátelský, naslouchající, divadlo považuji za druh seberealizace, sebekontroly, vnímání člověka člověkem a úctou k tomuto, místy velmi nepřehlednému, způsobu života.
Mezi mé koníčky chci zařadit psané slovo, jsem autorem několika pokusů, významných zatím jen pro mne samotného. Nevydávající pisatel pro mne ovšem neznamená méně, než zdatný sloupkař, a to teď nemyslím vůči nim nikterak osobně.
Jsem společenský typ, ale jen do té míry, kam situaci navede alkohol. Jsem absolutní abstinent, což samozřejmě u ostatních nevyžaduji. (Tohle uvádím cíleně, mám nelichotivou zkušenost, lépe to zmínit hned. Vím, jakou škodu dokáže napáchat jen zrnko špatné pověsti).
Jsem spolehlivý, dochvilný, komunikativní a flexibilní. Jsem kolektivně vychován, tudíž ctím domluvená pravidla a stojím vždy na straně kolektivu, třebaže v danou chvíli vítězí milosrdná lež.